کیت صفحه کلاچ

کلاچ خودرو چگونه کار می کند؟

تصویر عملکرد کلاچ خودرو

در همه خودروهایی که به گیربکس دستی مجهز هستند، بین موتور و گیربکس قطعه‌ای به نام صفحه کلاچ وجود دارد. صفحه کلاچ به راننده اجازه می‌دهد خودرو را از حالت سکون به حرکت در بیاورد و دنده‌ها را عوض کند. صفحه کلاچ روکشی سخت دارد ولی هر چند وقت یک‌بار ساییده و فرسوده می‌شود و باید آن را تعویض کرد.

سيستم كلاچ به عنوان يكى از مهمترين مجموعه ها در خودروهای دنده ای مطرح است و عملكرد صحيح آن، تاثير مستقيم در كاركرد خودرو دارد. در صورت بروز اشكال در اين سيستم حتى به شكل جزيى راندمان خودرو با مشكل مواجه خواهد شد. كلاچ بخشی از سيستم انتقال نيرو بوده كه عملكرد آن قطع و وصل نيروی انتقالی از موتور به جعبه دنده است. با كلاچ كردن می توان ارتباط بين موتور و جعبه دنده را براى مدت كوتاهى قطع و پس از رها كردن كلاچ، دوباره آن را برقرار نمود.

چند ویژگی مهم دستگاه های کلاچ خودروهای مدرن

  1. امكان انتقال قدرت مطمئن را فراهم آورد.
  2. حركت بدون لرزش وسيله نقليه را امكان پذير نمايد.
  3. در مقابل تغييرات دور موتور، دوام كافى داشته باشد.
  4. حتی الامكان سبک بوده و به راحتى به كار بيفتد.
  5. در وسايل نقليه سنگين، قادر به انتقال گشتاورهاى زياد بوده و دوام و استحكام كافى داشته باشد.

وضعيت كلاچ در حالت نيم كلاچ

در حالت نيم كلاچ كردن، صفحه كلاچ در وضعيت نيمه آزاد، مابين فلايويل و صفحه فشارى ديسک قرار مى گيرد تا بتواند بدون وارد آوردن فشار زياد به موتور، گشتاور پيچشى زيادى را منتقل كند. در صورتى كه چرخ ها به گشتاور بالايى براى حركت نياز داشته باشند و موتور جوابگوى آن نباشد، باز هم بكس و باد كردن لنت ها سبب قطع ارتباط ناقص شده و از خاموش شدن موتور جلوگيرى مى نمايد. اين وضعيت را هنگام شروع به حرکت كردن خودرو نيز مى توان مشاهده كرد.

طراحى و ساخت قطعات سيستم كلاچ براى حصول اطمينان از وجود مقدار لازم نيروى گيرش و جدايش مورد نياز عملكرد سيستم و نيز پايايى آن انجام مى گيرد، به همين دليل توجه ويژه به پارامترهاى ابعادى و عملكردى قطعات كليدى سيستم، از اهميت ويژه اى برخوردار است تا بتواند ارتباط مناسبى بين موتور و جعبه دنده پديد آورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید